Witam po dłuższej przerwie drogich Hattrickowców!
Trochę mnie tutaj nie było, z powodów jak zwykle braku czasu, a także pracy nad własnym zespołem, który mam w wielkiej przebudowie. Dziękuję za miłe słowa wielu z Was. którym blog się podoba co w dużej mierze motywuje mnie do dalszej pracy.
Dzisiaj chciałbym się skupić na roli bocznych obrońców w Hattricku, którzy moim zdaniem podobnie jak opisywani wcześniej pomocnicy IMTW są mocno nie doceniani przez graczy.
Jak zapewne wiecie w meczu może ich zagrać maksymalnie dwóch (na lewej i prawej obronie) i wpływają
oni na statystyki obrony, pomocy oraz ataku poprzez odpowiednio: obronę, rozgrywanie i skrzydło wraz z podaniami.
Przeważnie kupując obrońcę patrzymy na defensywę, może jakąś specjalność i podania (po co? - pewnie z przyzwyczajenia, że są tak ważne dla innych pozycji). Na rozgrywanie oraz skrzydło mało kto patrzy, bo większość z nas myśli, że wkład tych umiejętności w siłę naszego zespołu jest mały. I tutaj popełniamy błąd, gdyż jest całkowicie inaczej.
Weźmy dla przykładu zawodnika, który obecnie znajduje się na liście transferowej:
Czyli ma dobrą defensywę, i dość dobre umiejętności poboczne. Spróbujmy wykonać mały eksperyment, na początku na bocznej defensywie wystawimy podobnego obrońcę, tylko ze kiepskim rozgrywaniem i kiepskim skrzydłem, a później zawodnika przedstawionego powyżej i zobaczymy jaka jest różnica wpływu tych dwóch zawodników na statystyki naszego zespołu.
Statystyki z obrońcą ze kiepskim rozgrywaniem i kiepskim skrzydłem ustawiony normalnie.
Statystyki z obrońcą ze znakomitym rozgrywaniem i znakomitym skrzydłem ustawiony normalnie.
Jak widać, dzięki rozgrywaniu i umiejętności skrzydłowy udało się nam wzmocnić za jednym razem pomoc dość nieznacznie i mocno lewy atak (prawie o jeden poziom). Zapewne zastanawiacie się co to jest 0.15 umiejętności dla rozgrywania? Oczywiście nie wiele, ale jeżeli ustawimy w defensywie jeszcze środkowego obrońcę z rozgrywaniem oraz drugiego bocznego obrońcę zysk poziomie pomocy będzie już 0.5 poziomu, a to nie jest mało w szczególności po nowych zmianach, gdzie coraz ciężej jest osiągnąć spora przewagę w posiadaniu. Dodatkowym plusem takich zawodników jest to, że po nowych zmianach wprowadzonych od nowego sezonu dotrenowanie skrzydła lub rozgrywania będzie o wiele krótsze, a co za tym idzie szybciej będzie można podnieść poziom gry naszego zespołu. Dodatkowo zaoszczędzimy na pensjach, gdyż trening dodatkowy na niskich umiejętnościach wpływa na pensję w bardzo małym stopniu.
Co do samego skrzydła i wpływu na boczne ataki chyba nie muszę Was przekonywać, prawie jeden poziom mocniejszy atak przy znakomitym skrzydle obrońcy to bardzo dużo, w połączeniu z dobrym skrzydłowym i napastnikami możemy wypracować świetny atak na skrzydle.
Moim zdaniem nie warto przepłacać za obrońców ze z podaniami, bo podania w głównej mierze są wykorzystywane wyłącznie do gry z kontry, a ile razy korzystamy z niej w sezonie?
Podczas ustawiania składu dla bocznych obrońców mamy do wyboru trzy możliwości ustawień: normalnie (kółeczko), defensywnie (strzałka do góry) i ofensywnie. (strzałka w dół).Osobiście polecam wykorzystywanie dwóch pierwszych poleceń - normalnie, gdy mamy obrońcę z dobrym skrzydłem lub/i rozgrywaniem i nie boimy się, że nasz rywal na naszym skrzydle osiągnie mocniejszy atak. Natomiast ustawienie defensywnie polecam w sytuacjach, gdy chcemy maksymalnie wzmocnić naszą defensywę na bocznej obronie lub gdy po prostu mamy obrońcę tylko z dobrą defensywą, wówczas ustawianie go normalnie nie ma zbytnio sensu. Nie polecam ustawiania bocznego obrońcy ofensywnie, gdyż tylko lekko wzmocni on atak, a za to mocno osłabi obronę, a więc będziemy z takiego ustawienia mieli więcej strat niż pożytku. Nieraz ma sens ustawienie sobie zmian w trakcie meczu, że np. gdy wygrywamy 2-0 nasi boczni obrońcy zaczynają grać defensywnie lub gdy przegrywamy nasi defensywnie ustawieni boczni obrońcy zaczynają grać z ustawieniem
Dla podsumowania zachęcam do trenowania bocznych umiejętności swoim obrońcom, gdyż wpływają one bardzo mocno na siłę naszego zespołu, a po nowych zmianach i przyspieszeniu treningu będzie to łatwiejsze niż w przeszłości.
16 komentarzy:
No nareszcie jest nowy wątek.Mam nadzieje że wszyscy czekali z niecierpliwością na nowy temat i skorzystają z pomocy.Nie będę cie już chwalił za twój blog bo powtarzać się nie chcę.Trzymam kciuki w barażu a wierzę że powstaniesz jak Feniks z popiołu.
Petszaki z Oławy
Zapewne nie mam takiego doświadczenia jak Ty, ale jednak gracz którego tutaj pokazałeś jest wg mnie akurat słabym wb. Na pozycjach np. cd off, f def, wtm, skill poboczny (czyli rozgrywanie) na poziomie znak na pewno zostałby nazwany bardzo słabym bokiem. A tutaj uważasz ze znak to już wystarczający poziom? IMHO jeśli pokazujesz obrońce o mistrzowskiej defensywie to skrzydło powinien mieć minimum olśniewające aby go nazwać dobrym wb. Zresztą zapewne wiesz, że Twoi byli współligowcy czyli limar i acorp posiadają bardzo silnych wb z wysokim skrzydłem i obaj raczej dobrze sobie w lidze radzą.
pozdrawiam!
Moim zdaniem jest to idealny WB nie licząc kilku drużyn w Polsce w których by nie zagrał. Wiadomo, że lepszy by był taki jak ma limar z nadprzyrodzonym skrzydłem czy błyskotliwym rozgrywaniem, nie mniej ten blog jest raczej adresowany do drużyn poniżej I ligi. Bo w pełni wypasiony WB kosztuje teraz ponad 20 mln. W niższych ligach tacy gracze są nikomu nie potrzebni, albo inaczej mało kogo na nich stać. Tutaj piszę o tym, że już znakomity bok bardzo dużo daje.
witam mistrzu!
sorki ze odbiegam od tematu ale powiedz mi do jakiego poziomu,jakiej ligi mozna wychodzic z zyskiem na trenowaniu.
Twierdzisz, że podania są ważne tylko przy kontrze ale zdarza się, że grając normalną taktyką obrońcy z dobrymi podaniami uruchamiają kontrę zakończoną golem, co może czynić różnicę w meczu. A zatem to kwestia nieco dyskusyjna. Pozdrawiam
Wszystko fajnie - wiadomo, że niemal każdy skil na każdej pozycji się przydaje. Ale znakomite rozgrywanie u takiego zawodnika to nie jest za darmo! To jest nie mała kwota. Nie lepiej ją zainwestować w rozgrywanie u CD lub na innej pozycji?
Czy myślisz, że grając 2-5-3 można zajść daleko? odp uzasadnij jeśli chcesz
Łukasz: moim zdaniem można zajść daleko, wszystko zależy w jakiej lidze grasz. W niskich ligach poniżej V, obrona aż tak ważna nie jest, wystarczy zdominowac pomoc i atak i jest bardzo duże prawdopodobieństwo że się wygra, a do tego 2-5-3 idealnie się nadaje, np. 2 normalnych napastników, 3 defensywny, 2 skrzydłowych ofensywnych, i obrońcy najlepiej z wysokim rozgrywanie i obroną na środku (wzmocnią tak samo środek obrony jak i mocno pomoc). To jeden z wariantów.
Co do drogiego rozgrywanie u obrońców to pewnie, że drogo wychodzi ale czemu np. sobie np. obrońców nie dotrenować w rozgrywaniu jak trenujemy pomocników? Albo np. nie kupimy pomocników do treningu na obronie defensywy?
Co do podań u obrońców, to pewnie że nieraz może się zdarzyć kontra bez grania taktyką z kontry, tylko jest to na tyle rzadkie, że kwotę jaką przeznaczymy na podania u obrońców lepiej przeznaczyć na coś innego (oczywiście jeżeli nie trenujemy obrońców).
Witam; "MARIOPROMT" (VI.) Szacunek dla Gracza z Doświadczeniem... pozdrawiam
Mam pytanie nieco może pokrętne. A mianowicie czy preferując grę, powiedzmy 3-4-3, (pomijam ew. 5-3-2 obronną z kontry na wyjazdach, w trosce o wynik ;-)) jest to prawidłowe i rozsądne?
Chcę przez to powiedzieć, iż trenuję i preferuję! nacisk na środek pola... PODANIA! Niech się przeciwnik martwi swoim środkiem, a nie ja swoimi skrzydłami; zamiast skoncentrować się jak piszesz na trenowaniu skrzydeł (pozostawiam słabe lub przeciętne (OBR i POM)...
Do poziomu FANT. lub OLŚ. jest to ?raczej rozsądne; a później ? Czyli, do jakiego stopnia polecałbyś "wyciskać" krótkie PODAŃIA? Vs Skrzydła ??? 7 trenowanych na tydzień vs 4 skrzydłowych...
Proszę ew. o słówko komentarza...
mógłbyś sprawdzić czy zawodnik taki jak ten tylko ze znakomitym podaniem i słabym rozgrywaniem nie wnosi więcej do bocznego ataku niż omawiany przez ciebie zawodnik (znakomite rozgrywanie i słabe podania) do siły pomocy?
Miner, od jakiego poziomu obroncy/ligi uwazasz, ze warto doplacac do wysokich pobocznych skilli obroncow i, przy okazji, innych zawodnikow ? Przeciez czesto zawodnik z wysokim/i pobocznym/i skillem/ami kosztuje nawet 2x tyle co 'goly' zawodnik. Rozumiem, ze od jakiegos momentu finanse w HT wymuszaja zakupy wg. pensji a nie wg. cen. Ale co z tymi, ktorych ograniczaja ceny ? Z gory thx za odpowiedz.
Bardzo fajny artykuł. Otworzyłeś mi oczy ;) super
SirMusli:
Moim zdaniem w boki to warto inwestować w od II ligi wzwyż, wcześniej z dobrymi pobocznymi to warto mieć zawodników do treningu. Nie ma sensnu przepłacać.
Prześlij komentarz